Malarstwo

Zapraszam do obejrzenia moich prac. Trudno jest werbalnie definiować własną sztukę. Obrazy, które maluję nie wpisują się w żadne trendy i mody. Moja estetyka opiera się na tym, co cenię w malarstwie. Na indywidualnym poszukiwaniu harmonii w kompozycji. Na porządkowaniu kreowanej rzeczywistości za pomocą plam i linii wywodzących się z chaotycznego i ekspresyjnego gestu. Na poszukiwaniu piękna w nieodkrytych dotychczas układach formalnych i treściowych. Staram się tworzyć własny język obrazowania, choć momentami odwołuję się do niektórych cenionych przeze mnie tradycji malarstwa europejskiego. Moje obrazy znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych, w kraju i za granicą.

Emocje

Cykl malowany od 2022 roku . Po spokojnych obrazach malowanych w spokojnych czasach przyszedł czas na prace, w których centrum kompozycji stała się ludzka postać osadzona w stanie różnych emocji wyrażanych wibrującym kolorem i niespokojną materią malarską. Niektóre postaci są w pozach bardziej statycznych, inne w pełnych dynamizmu i napięcia – we wszystkich jednak pracach, opowieść o stanach wewnętrznego rozedrgania toczy się na płaszczyźnie łączenia barw, faktur, gęstości farby i kontrastów kolorystycznych.

Lewady

Cykl malowany od 2019, inspirowany podróżami na Maderę. Akryl na płótnie.

Przestrzenie

Cykl malowany w latach 2010 -2018. Akryl na płótnie.

Zatopiona katedra I

Tytuł cyklu nawiązuje zarówno do bretońskiej legendy o zatopionej katedrze z wyspy Ys, która wynurza się czasem z morskiej głębi pozwalając usłyszeć bicie dzwonów i śpiewy wiernych, jak i do słynnego preludium Debussy`ego o tym tytule. Kołysząca muzyka preludium jarząca się barwami wyrafinowanych harmonicznie akordów ewokuje nastrój statycznej nostalgii. Podszyta ona jest jednak wewnętrznym niepokojem, który czasem wybucha niespodziewanym zagęszczeniem faktury materii muzycznej. Tę statyczność podbudowaną napięciem iskrzących barw starałam się wyrazić w moim malarstwie z tego cyklu.

Zatopiona katedra II

Postacie wprowadzone w tej części cyklu wzmacniają pierwiastek emocjonalny części pierwszej. Legenda Zatopionej katedry może być symbolem zarówno utraty, zagłady, jak i niewygasłej pamięci, czy wiecznej nadziei.

W ogrodzie

Cykl inspirowany otoczeniem, w którym mieszkam. Brzozy od pięciu lat dosłownie wchodzą mi przez okno pracowni. Są tak namolne, że w końcu doczekały się swoich portretów. W kolejce czeka jeszcze sporo kolejnych drzew…

Abstrakcje

Cykl jest niewielką próbką obrazów, które malowałam na zamówienie. Na przestrzeni lat namalowałam sporo obrazów, które wiszą w różnych miejscach. Od kościołów ( co cieszy mnie szczególnie), poprzez biura, gabinety lekarskie, a skończywszy na domach prywatnych. Każda z tych prac dedykowana była konkretnej osobie i konkretnemu miejscu.

O mnie

Monika Martini-Madej - reżyser, artysta plastyk, twórca animacji, scenograf. Od wielu lat zajmuję się sztuką w wielu jej odsłonach. Zapraszam!

kontakt

Telefon: 501 784 393
Email: mm@madejs.eu